Gradsko kazalište Žar ptica 2018. godine pokrenulo je novi projekt međunarodne razmjene “Dječje kazalište bez granica”, kojim se želi potaknuti međunarodna kulturna suradnja i komunikacija o različitim temama bliskih svakom djetetu, na svima razumljivom – kazališnom jeziku.
Ideju projekta 2019. odlučila su podržati tri dječja kazališta iz Turske, Rusije i Srbije, te se ubrzo osnovala neformalna platforma prijateljskih dječjih kazališta, u koju su 2022. uključilo i kazalište iz Sjeverne Makedonije.
Naša je misija brisati granice i stvarati jedinstveni kazališni svijet u kome će se susretati različite kulture sa svim svojim specifičnostima, stvarati prijateljstva i poticati prihvaćanje različitosti, a sve s ciljem aktivnog sudjelovanja djece i mladih u kulturi i stvaranju tolerantnijeg društva u budućnosti
Cilj projekta je afirmirati hrvatsku kazališnu umjetnost i književnost u inozemstvu, ali i promovirati stvaralaštvo za djecu drugih zemalja, kroz razmjenu gostovanja.
Gostovanja se realiziraju u suradnji s Veleposlanstvima država u koja se putuje, uz financijsku potporu Ministarstva kulture Republike Hrvatske te Grada Zagreba – Gradskog ureda za kulturu.
Voditeljica projekta je Milanka Čolović
Prvo gostovanje “bez granica”, s predstavom Kako živi Antuntun, održalo se 22. i 23. veljače 2018. u Turskoj u Antalya Metropolitan City theatre.
Ante Krstulović sasvim neobičnog Antuntuna iz poznate pjesme Grigora Viteza u režiji Helene Petković, odigrao dva puta.
Prva izvedba bila je u slobodnoj prodaji, dok je druga predstava imala humanitarni karakter, namijenjena siromašnoj i djeci bez roditelja.
Svi su gledatelji dobili prijevod poznate hrvatske dječje pjesme na turskom, kako bi ju lakše doživjeli.
Na poziv Državnog dječjeg kazališta Theater at Narva gates, u petak, 17. svibnja 2019, u 11 i 13 sati, u Sankt Peterburgu je izvedena predstava Kako živi Antuntun
Podržavajući različitost u svakom smislu, ciljevi ovog projekta puni smisao dobivaju na humanitarnim predstavama kao što su i ove dvije izvedbe Antuntuna.
Naime, u Sankt Peterburgu je cijeli tjedan bila aktualna i akcija "Integracija djece s posebnim potrebama u kazalište", tako da je i naš Antuntun bio dijelom ove ruske humanitarne priče.
Svi mali gledatelji poznatu hrvatsku dječju pjesmu tijekom predstave slušali su u prijevodu na ruskom.
Nakon druge izvedbe održana je press konferencija na temu značaja dječjeg kazališta i utjecaja koju kazalište ima u odrastanju djece, dotičući se naših iskustava s integracijom djece s posebnim potrebama i njihovim dolaskom kazalištima.
Na konferenciji su sudjelovali ravnatelj Drago Utješanović, glumac Ante Krstulović, voditeljica projekta Milanka Čolović, te Valentina Lutz direktorica kazališta domaćina.
Bilo je ovo prvo gostovanje Žar ptice u Rusiji.
Malo pozorište Duško Radović jedno je od najpoznatijih i najdugovječnijih dječjih kazališta u Srbiji - proslavili su 70 godina rada, u Gradskom kazalištu Žar ptica su gostovali 20. prosinca 2019. u 10h.
Došli su u Zagreb u predbožićno vrijeme sa svojim prigodnim novogodišnjim programom te porukom tolerancije, razumijevanja i uvažavanja različitosti, što je cilj projekta Dječjeg kazalište bez granica.
A o čemu je u predstavi riječ?
Cupkajući u ritmu “muzike za ples”, razigrani i veseli su “učenici” Male škole rokenrola. To je naziv glazbeno – plesnog spektakla, koji je nastao prema tekstu Ljubivoja Ršumovića i u režiji Jagoša Markovića.
Vlada Divljan i Srđan Gojković iz nekad mega popularnih Idola i Električnog orgazma napravili su glazbu za predstavu.
Poznate dječje pjesme iz osamdesetih izgledaju u ruhu rokenrola, otplesali su i otpjevali glumci Bojan Lazarov, Sandra Rodić Janković, Ljiljana Peroš, Lana Karaklajić i Arsenije Tubić.
U Gradskom kazalištu Žar ptica 9. lipnja u 11 sati, s predstavom "Pitam se, pitam, koliko sam bitan" gostuje Dječje kazalište za djecu i mlade iz Skopja.
Nova razmjena u projektu Dječje kazalište bez granica održava se 9. lipnja u 11 sati u Gradskom kazalištu Žar ptica - kada nam u goste dolazi Nacionalna ustanova "Teatar za decu i mladince" iz Skopja s predstavom Erlenda Loea "Pitam se pitam, koliko sam bitan" (Nekoj neka mi kaže, kolku sum važen) u režiji Slađane Kilibarde. Čuveni norveški pisac Erlend Loe, jedan je od omiljenih pisaca domaće čitalačke publike. Napisao je i serijal knjiga za djecu čiji je glavni junak tata Kurt, vozač viljuškara. Ova predstava povezala je norveškog autora, hrvatsku redateljicu i makedonske glumce - dok su u publici u Zagrebu, pored djece makedonske nacionalne manjine, bili i mali Hrvati, Francuzi i Nijemci - učenici iz obližnje međunarodne škole
Gostovanje ovog makedonskog kazališta, realizirano je uz pomoć Zajednice Makedonaca i Veleposlanstva Republike Sjeverne Makedonije u Zagrebu.
Europska unija
Fond solidarnosti Europske unije
Mjere sanacije oštećenja zgrade Gradskog kazališta Žar ptica u Zagrebu, Bijenička cesta 97, nastalih uslijed potresa 22. ožujka 2020. godine, sufinancirane su iz Fonda solidarnosti Europske unije.