Antunov tata Josip je izumitelj, čovjek u oblacima i dok je tata u potpunosti posvećen svojoj ideji i zupčanicima, Antunova mama Ana osigurava i brine za svakodnevni život, nadajući se da će tata konačno uspjeti prodati izum i „uključiti“ se u život svoje obitelji.
Antun ima deset godina, veliko srce i želju da postane istraživač Egipta. Na putu do bake, kamo svake nedjelje odlaze na ručak, Antunova obitelj susreće Sanju, maminu prijateljicu sa studija, njezinu kćer Bernardu i bivšeg supruga.
Bernarda ima deset godina, nevoljko ide na niz slobodnih aktivnosti, želi postati istraživačica ljudske psihe i sakupljačica poštanskih maraka.
Nakon susreta sa Sanjom, nakon još jednog ručka kod mame, nakon niza dana u kojem suprug Josip i dalje nije pronalazio vremena za sudjelovanje u svakodnevnom životu, mama odlazi od tate te se, zajedno s Antunom, seli baki i prijavljuje za novi posao.
Nova situacija izazovna je za sve, ali ponajviše za Antuna koji „gubi tlo pod nogama“. Suočen s mogućnošću rastanka roditelja, odlučuje pronaći način kako ih nanovo spojiti, odnosno, kako pomoći tati da nanovo „osvoji mamu“. U tome će mu uvelike pomoći Bernarda, koja će pri tome, osvojiti i njegovo srce (a i organizirati nezaboravnu rođendansku proslavu).
Vrlo prisutnu pojavu razvoda roditelja, predstava Kako je tata osvojio mamu, nastalu prema istoimenom romanu poznatog suvremenog hrvatskog romanopisca i dramatičara Mire Gavrana, sagledava iz dječje perspektive, a ona je, kao i djeca, uvijek iskrena i izravna. Kroz pat poziciju protagonista u koju ga je doveo odnos njegovih roditelja, kroz njegovu želju da se izbori za opstanak obitelji, ali i za vlastitu sreću, djetinjstvo i zaigranost, pokazuju se i prokazuju često neosviješteni i sebični mehanizmi odraslih, potpomognuti vrijednostima svijeta koji nas okružuje.
Antun i Bernarda naučit će nas kako ništa nije crno – bijelo, pa tako ni razvod roditelja. I još važnije od toga da ljude i njihovu ljubav valja uvijek nanovo „osvajati“ i „boriti“ se za nju. To nije uvijek lako, ali je svakako vrijedno.
Ana Prolić
Autor: Miro Gavran
Režija: Slađana Kilibarda
Igraju: Ana-Marija Vrdoljak, Ante Krstulović, Berislav Tomičić, Dunja Fajdić, Gorana Marin, Ugo Korani, Nina Erak-Svrtan
Scenograf: Slađana Kilibarda
Kostimografkinja: Hana Letica
Skladatelj: Nenad Borgudan
Oblikovatelj rasvjete: Vesna Kolarec
Scenski pokret: Nataša Kopeč
Fotografije: Vladimira Spindler
Premijera: 5. svibnja 2017. u 19:00
Dramatizacija: Ana Prolić
Plakat: Bojan Krištofić
Ukoliko želite ostaviti komentar, molimo da se registrirate na www.zar-ptica.hr.
- RegistracijaEuropska unija
Fond solidarnosti Europske unije
Mjere sanacije oštećenja zgrade Gradskog kazališta Žar ptica u Zagrebu, Bijenička cesta 97, nastalih uslijed potresa 22. ožujka 2020. godine, sufinancirane su iz Fonda solidarnosti Europske unije.